فهرست بستن

سفره قلمکاری اصفهان

سفره قلمکاری اصفهان

سفره قلمکار که طبق بررسی های به عمل آمده در دوران غزنویان شکل گرفته ابتدا به کمک رنگ های شیمیایی و قلم تولید می شد اما امروزه به علت استقبال بسیار زیاد مردم و حتی صادرات آن از قالب و رنگ های شیمیایی استفاده می شود که روند تولید را تسریع کرده است. امروزه دو برند عطریان و زابلیان نمونه های شاخص و برتر سفره قلمکار اصفهان و ایران هستند.

تماس با واحد فروش: 09019277512

سفره قلمکار و صنایع دستی

سفره قلمکار از جمله صنایع دستی اصفهان است که از هنر قلمکاری یا چیت سازی گرفته شده است اما دقیقا سفره قلمکار چیست؟ سفره قلمکار که نمونه اعلای آن، سفره قلمکار اصفهان است، حاصل نقش و نگار زدن روی پارچه است و از اسم آن مشخص می باشد که سفره قلمکار صنایع دستی حاصل قلم زنی بر روی پارچه است.در دوران صفویان به دلیل زیبایی بسیار زیاد قلمکاری که با طلا و اکلیل انجام می شد، لباس مردمان نیز به کمک هنر قلمزنی ساخته می شد و به همین دلیل شاخه های دیگر آن مثل سفره قلمکار نیز قوت گرفتند و همانند کلیه صنایع دستی، به لطف پادشاهان صفوی، رونق بسیار زیادی گرفت.در مورد تاریخ دقیق پیدایش سفره قلم کاری شده اطلاعات چندانی در دست نیست اما احتمالا پیدایش هنر قلمکاری و ساخت این محصولات، مربوط به دوران غزنویان است که در آن زمان، پارچه ها از جنس پنبه و ابریشم انتخاب می شدند و به جای قالب که امروزه ابداع شده تا پاسخگوی نیاز بازار و تولید انبوه باشد از قلم استفاده می گشت.

 

در قرن 10 به حدی این محصولات زیبا، جلب توجه کرده بودند که بازار قیصریه به مرکز تولید سفره قلمکار اعلا و پارچه های قلمکاری تبدیل شده بود و هنرمندان به صورت نوبتی و شبانه روزی مشغول بودند چرا که هم حجم سفارشات و درخواست ها زیاد بودند و هم اینکه روند تولید با قلم بسیار زمانبر بود.در حال حاضر سفره قلمکار اصفهان مرغوب ترین و بهترین نوعی است که در بازار وجود دارد که در دو برند زابلیان و عطریان تولید می گردد که در ادامه به آن می پردازیم. در واقع شهر خورزوق اصفهان دلیل شهرت سفره قلمکار تولیدی اصفهان است که بخاطر وجود زمین صاف و قنات و آب های زیرزمینی است، ضمن اینکه شرایط محیطی ساخت نیز کاملا فراهم است. به همین دلیل صدها کارگاه قلمکاری بسیار حرفه ای در شهر خورزوق تشکیل شده اند و به تنهایی 70% کل تولیدات و نیاز بازار را تأمین کرده و بهترین سفره قلمکار کشور را عرضه می کنند.

سفره قلمکار اصفهان چه مسیر تحولی را طی کرده است؟

در ابتدا سفره قلمکار به کمک قلم های مخصوص بر روی پارچه های پنبه ای و ابریشمی تولید می شدند که زمان تولید آنها طولانی بود اما زیبایی بسیار زیادی داشت به همین دلیل اگر مشتریان، امروزه چنین سفارشی داشته باشند، قیمت پرداختی بسیار بیشتر خواهد بود.اما روند ساخت سفره های قلمکاری شده و هنر قلمکاری بر روی پارچه نیز مانند سایر هنرهای صنایع دستی دچار تغییر و تحول شد که یکی از دلایل آن آشنایی مردم با این هنر و محصولات بسیار زیبا، اعلاء، مقاوم و ارزشمند بود که تقاضا از طرف بازار نیز متناسب با آن بسیار زیادتر گشت.تغییر و تحول در ساخت سفره قلمکار بدین صورت بود که از روش ساخت به کمک قلم به قالب تغییر پیدا کرد. قالب ها از چوب درخت گلابی و زالزالک ساخته می شوند که بسیار مرغوب، رنگ پذیر و با دوام هستند و طرح های مختلف بر روی آن نقش می بندد. از طرفی چون به قالب، چیت هم گفته می شود، هنر قلمکاری به چیت سازی نیز معروف شده است.

 

سفره قلمکاری اصفهان
سفره قلمکاری اصفهان

سفره قلمکار از چه بخش هایی تشکیل شده است؟
سفره قلمکار اصفهان حقیقتا از جمله زیباترین و بهترین نمونه های صنایع دستی ایران است که از بخش های مختلفی تشکیل شده که در این بخش به آنها اشاره می کنیم:

 1. پارچه: سفره قلمکار در انواع مختلف مثل سفره قلمکار گرد، سفره قلمکار دایره، سفره قلمکار بیضی، سفره قلمکار بزرگ برای مناسبت های خاص و غیره، جانماز، رومیزی، رانر و غیره از جنس های مختلفی ساخته می شوند که از جمله آنها می توان به پنبه، کرباس، چلوار، کتان، ململ حاجی علی اکبری اشاره کرد. اهمیت انتخاب پارچه مناسب به این دلیل است که ادغام رنگ بهتر انجام شده و کیفیت کار بالاتر می رود.
 2. طرح و نقش: انتخاب طرح و نقش نیز در زیبایی سفره قلمکار بسیار زیاد است چرا که هر چقدر طرح و نقشی که انتخاب می شود زیباتر و هنرمندانه تر باشد و البته پیاده سازی آن بر روی پارچه دقیق تر انجام شود، با محصولی با کیفیت تر و مرغوب تر مواجه خواهیم بود. طرح و نقش های زیادی برای سفره قلمکار تاکنون استفاده شده که معروفترین آنها عبارتند از:
  شکارگاه – تصویر عاشقان کهن – اشعار ایرانی – حوادث تاریخی مهم – نقل قول ها با مضمون حماسی – گل و بوته – کتیبه – اماکن تاریخی – تصاویر شاعران و شاخص ترین آنها یعنی بته جقه
  طرح بته جقه سابقه چند هزار ساله دارد که در کلیه نقش و نگارها به چشم می خورد که در واقع ترکیبی است از گل، بته جقه ریز یا مینیاتوری و اسلیمی که طبق نظر مورخین ابتدا در دوران هخامنشی به شکل بال هما و سیمرغ استفاده شده که امروزه طرح بته جقه به زیبایی هر چه تمامتر در تولید سفره قلمکار استفاده می شود.
 3. رنگ: در ابتدا از رنگ های طبیعی مثل گیاهی، حیوانی و معدنی استفاده می شد که امروزه برای تولید انبوه و تأمین نیاز بازار علاوه بر اینکه به جای قلم از قالب استفاده می شود، به جای رنگ طبیعی نیز از رنگ های شیمیایی استفاده می گردد.رنگ های اصلی مورد استفاده شامل سیاه، قرمز، زرد، سبز و آبی هستند که از مواد اولیه ای مثل پوست انار، گل سرخ، شیره انگور، زردچوبه، روغن کرچک، زاج سفید و سیاه، زنگ آهن و کتیرا گرفته می شود و سایر رنگ ها هم از ترکیب آنها درست می شود. برای اینکه رنگ ها بر روی قالب خشک نگردند نیز از گلیسیرین، روغن کنجد و کرچک استفاده می شود.
 4. اسکله کاری و قالب سازی: همانطور که گفتیم امروزه سفره قلمکار به کمک قالب های مخصوص تولید می شود که از جنس چوب درخت گلابی یا زالزالک بوده و به فرایند ساخت آن اسکله کاری یا قالب سازی می گویند. تعداد قالب های تولیدی به تعداد رنگ های اصلی مورد استفاده بستگی دارد و هر بار نیز به قالب ها پیه می زنند که خشک نشود و ترک برندارند.
سفره قلمکاری اصفهان
سفره قلمکاری اصفهان

فروش سفره قلمکار

سفره قلمکار که امروزه به کیفیت و زیبایی بسیار تولید می شود تا پاسخگوی نیاز بازار داخلی و حتی صادرات باشد، طی یک فرایند کاملا دستی آماده می گردد و به همین دلیل ارزش هنری، مادی و معنوی آن بسیار بالاست. کل مراحل ساخت سفره قلمکار و منسوجات مشابه آن 7 مرحله است که به طور مختصر شرح می دهیم:

 1. رنگسازی: رنگ های اصلی از مواد اولیه ای که نام بردیم در این مرحله توسط استاد قلمکار تهیه می شوند.
 2. آهارزدایی: به کمک آب روان کلیه مواد زائد و اضافی پارچه مورد نظر که جنس های مختلف آن را توضیح دادیم، در طی 5 روز، حذف می شوند.
 3. رنگرزی: زمینه نخودی پارچه با پوست انار توسط اساتید قلمکار، رنگرزی می شوند.
 4. نقش زنی: در این مرحله قالب های منقش به طرح هایی که نام بردیم که آغشته به رنگ های ساخته شده در مرحله ابتدایی کار هستند، بر روی پارچه مورد نظر چاپ می شوند. اصولا ابتدا از قالب هایی استفاده می شود که رنگ مشکی و قرمز دارند.
 5. خشک کردن: رنگ و طرح های زده شده بر روی پارچه باید کاملا خشک شوند، لذا بین 2 تا 3 ساعت پارچه را با آب شستشو داده و سپس بر روی زمین پهن می کنند تا رنگ ها خشک شوند.
 6. تثبیت: برای تثبیت رنگ از دیگ مسی که داخل آن پوست انار و مغز روناس در حال جوشیدن هستند استفاده می گردد که پارچه ها را داخل آن می گذارند. اگر جنس دیگ از مس نباشد، پارچه ها بخاطر رنگ پوست انار لک خواهند شد.
 7. منگوله زدن: در این مرحله ریشه های انتهای پارچه تابیده شده و گره زده می شوند.

بهترین سفره قلمکار

بخش اعظم پخش سفره قلمکار مرغوب و اعلا در داخل کشور و حتی صادرات آن بر عهده دو برند بسیار معروف زابلیان و عطریان است که هر دو این بزرگواران عمر خود را صرف ترویج و ارتقای هنر قلمکاری و تولید سفره قلمکار و پرورش اساتید جدید کردند که هنوز نیز جا دارد تقدیرهایی درخور شأن آنها انجام گیرد.سفره قلمکار عطریان از برندهای بسیار معروف ایرانی است که تحت نام این برند رومیزی و جانماز و سایر محصولات نیز تولید می شوند.
سفره قلمکار زابلیان نیز در کنار برند عطریان بهترین نمونه سفره قلمکار ایران است که هر دو نقش بسیار مهمی در صادرات این محصولات بسیار زیبا و ماندگار دارند که نماینده فرهنگ، هنر و تمدن ایرانی از هزاران سال پیش تاکنون هستند.

خرید سفره قلمکاری

امروزه با توجه به اینکه سفره قلمکار از ارزش و جایگاه ویژه ای برخوردار است و دوام و ماندگاری آن بسیار بالاست و با این وجود قیمت بسیار مناسبی دارد به عنوان هدایای تبلیغاتی سازمانی و ارگانی، هدیه برای عزیزان و حتی مصارف شخصی خریداری می شود که عمده فروش آن مربوط به خرید عمده سفره قلمکار توسط سازمان ها و ارگان های مختلف دولتی و خصوصی است که به منظور تجلیل از برگزیدگان و منتخبین جشنواره های مختلف و یا کارمندان نمونه دست به ثبت سفارش می زنند.با توجه به اینکه برندهای تقلبی زابلیان و عطریان در بازار زیاد شده، پارچه های نامرغوب و رنگ های شیمیایی بی کیفیت استفاده می گردند، باید بسیار مراقب بود و تنها خریدتان را از فروشگاه های معتبر که همراه کالای خریداری شده، شناسنامه محصول ارسال می کنند و ضمانت دارند انجام دهید.سایت بازار هدیه به عنوان برترین و معتبرترین مرکز پخش و فروش سفره قلمکار کشور با قیمت هایی بسیار مناسب و تخفیف های ویژه در خرید عمده، آماده خدمات رسانی به شما مشتریان عزیز است ضمن اینکه در هر مرحله از خرید می توانید از خدمات مشاوره رایگان کارشناسان فروش ما نیز بهره مند شوید.سفره قلمکار، بهترین نمونه صنایع دستی قلمکاری یا چیت سازی امروزی است.

 

بازار هدیه    bazarehediye.com

Summary
product image
Author Rating
1star1star1star1star1star
Aggregate Rating
no rating based on 0 votes
Brand Name
بازار هدیه
Product Name
سفره قلمکاری اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *