فهرست بستن

قلمزنی اصفهان هنر اصیل ایرانی

قلمزنی اصفهان

قلمزنی اصفهان هنری با سابقه بسیار زیاد در زمره صنایع دستی از نوع فلزکاری است که امروزه در سبک های مختلف با طرح و نقوش متنوع بر جای مانده از دوران باستان تا اسلامی و معاصر به شکل ظروف و محصولات مختلف تولید و به فروش رسانده می شود. در این مطلب ضمن بررسی تاریخچه این هنر به بررسی انواع آن، ابزارهای مورد استفاده، اساتید برتر و انواع ظروف خواهیم پرداخت.

تماس با واحد فروش: 09019277512

قلمزنی اصفهان

قبل از اینکه به بررسی تاریخچه و سیر تحول هنر قلمزنی اصفهان بپردازیم لازم است که با تعریف و تعبیر هنری آن آشنا شوید:
قلمزنی یا قلم زنی هنری است که در طی آن به کمک قلم و ضربات چکش وارده به آن، تزئینات و کنده کاری های نقوش مختلف بر روی فلزاتی با جنس مس، نقره، طلا و برنج انجام می گیرد و به همین دلیل قلمزنی صنایع دستی اصفهان محسوب می شود و بسته به جنس ظرف زمینه قلمزنی اصفهان نقره و قلمزنی روی مس اصفهان و غیره پدید آمده اند.تاریخچه قلمزنی اصفهان که در دسته صنایع دستی از نوع فلزکاری قرار می گیرد بسیار طولانی است و از دیرباز محبوبیت بسیار زیادی بین اقشار مختلف جامعه و مخصوصا طبقه دربار و شاهان داشته است. تاریخچه تولید محصولات قلمزنی به دوران هخامنشیان برمی گردد که اوج شکوفایی آن در دوران ساسانیان بود.

 

قلمزنی اصفهان
قلمزنی اصفهان

البته طبق برخی بررسی ها ادعا شده که در زمان سیت یا سَکاها، قلم زنی انجام می شده اما به طور دقیق ثابت نشده چرا که ظرف خاصی پیدا نشده است اما پایه و اساس این بررسی و حدس و گمان ها این است که در آن دوران، انسان ها شروع به استفاده از فلزات و بکارگیری آن به شکل های مختلف کرده بودند.دوره مادها برخی از محصولات قلمزنی دیده می شوند که در دوره هخامنشی کاملا متحول گردید اما پس از حمله اسکندر بسیاری از آنها ذوب شدند و از آنها سکه ساختند چون برای ساخت ظروف قلمزنی و محصولات مختلف از فلزات گرانبهایی مثل طلا و نقره استفاده می گشت.دوره سلوکیان، سبک یونانی روی قلم زنی اثر گذاشت. دوره اشکانیان بخاطر کم لطفی پارت ها دچار نزول شد ولی در پایان این دوران با کمی تغییر جان تازه ای گرفت. دوره ساسانیان به علت ارتباطات بسیار خوب و گسترده میان ایران، روم و یونان، سبک های این سه کشور وارد قلمزنی شدند.

دوره سامانیان دوران ورود سبک اسلامی در طرح و نقش این نوع از صنایع دستی بود که هنوز هم از آن به عنوان طرح و نقش هایی بسیار اصیل و با ارزش در قلمزنی اصفهان یاد می شود و استفاده زیادی دارد. دوران سلجوقیان نیز به رشد و رونق این هنر کمک زیادی شد و حتی می توانست پیشرفت های بیشتری داشته باشد اما حمله مغول ها مجال نداد.دوره صفویه برای قلمزنی اصفهان مانند سایر صنایع دستی، نقش بسیار مهمی در زنده ماندن و منسوخ نشدن و رسیدن به حد کمال داشت. امروزه قلمزنی کمتر روی نقره انجام می شود که بخاطر بالا رفتن ارزش بسیار زیاد و جهش ناگهانی قیمت نقره بوده است.

انواع قلمزنی اصفهان

هنر قلمزنی اصفهان انواع مختلفی دارد که در واقع مربوط به سبک و شیوه تولید آنها می شود. در این قسمت به معرفی هر کدام از این روش ها می پردازیم:

 • ریزه کاری: نام دیگر این سبک که بیشتر بین اساتید قلمزنی اصفهان رایج است، ریزه قلم می باشد که دلیل نامگذاری کلی آن، تزئین و کنده کاری سطح فلزات در محصولات مختلف با طرح و نقوش ریز است که با ایجاد بافت های جداگانه، طرح های اصلی را مشخص و متمایز می سازند تا جلوه و نمود بیشتری هم داشته باشند.
 • برجسته سازی یا سه بعدی: به دلیل برآمده بودن نقوش و طرح های مختلف در این نوع از قلمزنی اصفهان به این نام معروف شده که محبوبیت زیادی بین خریداران و علاقه مندان دارد. در این سبک ابتدا پشت ظرف را قیرمالی کرده و طرح را نیم بُر می کنند. پس از آن قیر را ذوب می کنند تا از پشت ظرف کنده شود و سپس آن را روی کار می ریزند تا طرح اصلی را برجسته سازند. دوباره قیر ذوب می شود و به پشت ظرف می مالند تا طرح های برجسته شده با قلم های کاملا حرفه ای و مخصوص، صاف شوند.
 • عکسی: مدلی از قلمزنی اصفهان که خبری از پر شدن زمینه با نقوش ریز نیست و در عوض طرح و نقوش مختلف بکار رفته را با خط و سایه مشخص می کنند.
 • نیمه برجسته: نام دیگر این سبک از قلم زنی اصفهان، منبت است و دلیل انتخاب نام نیمه برجسته این است که بعد از نیم بر کردن طرح، زمینه با قلم مخصوص این سبک کوبیده می شود تا به سمت پایین برود و مابقی مراحل مشابه با سبک برجسته یا سه بعدی است.
 • مشبک: این نوع سبک از قلمزنی اصفهان تقریبا بسته به شهر، مدل خاصی دارد. به عبارت دیگر ابتدا طرح مورد نظر با قلم نیم بر تثبیت می گردد اما جدا کردن طرح از زمینه مختص هر شهر است مثلا در اصفهان این کار با قلم تیزبر انجام می گیرد که با آن بوم فلزی برش می خورد یا در اراک با اره مویی و کمان اره و یا در شهر شیراز به کمک دریل و مته است.
 • قلم گیری: در این سبک از قلمزنی اصفهان، از قلم های مخصوصی استفاده می گردد که به قلم مخروطی معروف هستند تا طرح شیاردار ایجاد گردد. در این حالت اگر این کار با قلم و چکش انجام شود سبک اصفهانی و اگر با قلم و فشار دست باشد، سبک تبریزی خواهد بود.

 

قلمزنی اصفهان
قلمزنی اصفهان

ابزار قلمزنی اصفهان

هر هنرمندی در هر صنعتی برای نشان دادن ذوق و سلیقه هنری خود نیاز به یکسری ابزار دارد به عنوان مثال نقاش برای نشان دادن استعداد و هنر خود نیاز به بوم نقاشی، قلم مو، رنگ و غیره دارد. استاد قلمزنی اصفهان نیز برای این منظور نیاز به یکسری ابزار دارد که از جمله این وسایل می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:
چراغ مطالعه – میز کار – قیچی – الک – سوهان – اجاق گاز – سنگ فرز – چکش های سبک وزن و سنگین وزن – پاتیل قیر – گیره – انواع قلم مثل سنبه، گُرسوم، نیم بُر، گرسواد یا گُل سواد، یک تو، بادامی، نیم وَر، تیزبُر، نیم بُر کلفت، خوشه، پرداز، مشبک کاری، کف تخت، ناخنی – گَرده، پرگار، تسمه و غیره.

ابزارهایی که نام برده شدند در هر سبکی و بین تمام اساتید قلمزنی در اصفهان مشترک می باشند که البته بسته به نوع سبک و مدل قلمزنی اصفهان، شاید به برخی یا همه آنها و یا ابزارهای دیگری هم نیاز باشد.

اساتید قلمزنی اصفهان

ماندگاری، توسعه و منسوخ نشدن هنر قلمزنی اصفهان را باید مدیون تلاش اساتیدی باشیم که با تلاش های بی منت و شبانه روزی، تمام ذوق هنری و توانایی بی بدیل خود را بکار گرفتند تا هم با ایجاد سبک ها و طرح های جدید متناسب با سلیقه مشتریان و علاقه مندان به صنایع دستی عمل کنند و هم با پرورش و آموزش اساتید جدید، جلوی منسوخ شدن و به فراموشی سپرده شدن یکی از قدیمی ترین و اصیل ترین صنایع دستی، قلمزنی اصفهان را بگیرند.
اگر بخواهیم به تمامی این بزرگواران اشاره کنیم نیاز به لیست بسیار طولانی خواهد بود که ما به چند مورد بسیار شاخص اشاره می کنیم:

 • مرحوم استاد محمود دهنوی
 • استاد اکبر صامتی
 • استاد علی ظریفی اصفهانی یا درویش فلزات
 • استاد سید مهدی علمداری
 • استاد امیر ساعی
 • استاد منصور حافظ پرست
 • استاد رجب علی راعی
 • استاد عباس شیرانی
 • استاد محمد مهدی باباخانی
 • استاد مجید بهرامی پور اصفهانی

فروش قلمزنی اصفهان

قلمزنی اصفهان بخاطر کار بر روی فلزات بسیار ارزشمندی نظیر نقره و مس و زیبایی طرح و نقوش و همچنین سبک ساخت بسیار جالب و اصیل محبوبیت بسیار زیادی بین دوستداران و علاقه مندان به صنایع دستی دارد که همین عاملی است بر اینکه قیمت قلمزنی اصفهان قابل توجه باشد که البته در مقابل ارزش واقعی هنری و مادی آن ناچیز است. سایت بازار هدیه به عنوان بزرگترین مرکز عرضه ظروف قلمزنی اصفهان در مدل های مختلف آماده خدمات رسانی و ارسال سفارشات شما مشتریان عزیز است که از جمله محصولات قلمزنی اصفهان که در این فروشگاه با قیمت بسیار مناسب عرضه می گردند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. قاب قلمزنی اصفهان
 2. گلدان قلمزنی اصفهان
 3. سماور قلمزنی اصفهان
 4. تابلوهای قلمزنی اصفهان
 5. بشقاب قلمزنی اصفهان

اما همانطور که گفتیم تنوع محصولات فقط مربوط به تنوع نوع ظروف و کالاهای موجود در فروشگاه نیست بلکه این تنوع شامل:

 • تنوع طرح و نقوش مثل نقوش باستانی تا اسلامی
 • تنوع جنس فلز زمینه مثل برنج، مس و نقره
 • تنوع سبک مثل سه بعدی، نیمه برجسته، برجسته، مشبک و غیره
  می باشد.

با این حال هنوز ویژگی های متمایز کننده سایت بازار هدیه در زمینه عرضه قلمزنی اصفهان محدود به این موارد نیست. این فروشگاه از جمله مراکز انگشت شماری است که محصولات تولیدی کارگاه های اختصاصی خود را که زیر نظر اساتید برتر هر رده از صنایع دستی تولید می شوند، به فروش می رساند که هم به معنای حذف افراد واسطه و کاهش قابل توجه قیمت هاست و هم اینکه کیفیت کلیه محصولات تضمین شده است ضمن اینکه همراه محصولات شناسنامه ساخت نیز ارسال می گردد.سایت بازار هدیه امکان خرید عمده قلمزنی اصفهان را نیز فراهم کرده که مشتریان می توانند با ثبت درخواست از تخفیف های ویژه نیز بهره مند گردند.

 

ضمنا امکان ثبت سفارش در هر ساعتی از شبانه روز برای کلیه مشتریان فراهم شده است که پس از پرداخت هزینه تعیین شده با بسته بندی کاملا شیک و بسیار زیبا که حتی آماده برای کادو دادن نیز می باشد به دست شما خواهد رسید.چنانچه برای خرید محصولات قلمزنی اصفهان در سایت بازار هدیه نیاز به مشاوره داشته باشید، می توانید از طریق شماره تماس های مشخص شده در وب سایت، به شکل تلفنی یا از طریق تلگرام و واتس اپ، پس از دریافت مشاوره رایگان اقدام به ثبت سفارش کنید.قلمزنی اصفهان، هنری در دسته فلزکاری و از صنایع دستی اصیل و بسیار پرطرفدار می باشد.

 

بازار هدیه  BazareHediye.com

Summary
product image
Author Rating
1star1star1star1star1star
Aggregate Rating
no rating based on 0 votes
Brand Name
بازار هدیه
Product Name
قلمزنی اصفهان هنر اصیل ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *