فهرست بستن

صنایع دستی اصفهان و نقاط مختلف ایران

صنایع دستی اصفهان

صنایع دستی در ایران سابقه ای بسیار طولانی دارد که شاید قدیمی ترین آنها را بتوان سفالگری و قلمزنی نامید که از آشنا شدن بشر اولیه با فلزات و ترکیب آب و خاک و بدون هیچ ابزار خاصی شروع شدند. هر تکه از ایران صنایع دستی خاص خود را دارد که نشان از فرهنگ و تمدن و باورهای همان منطقه است و در این بین نیز تعدادی از صنایع دستی در بین استان های مختلف مشترک هستند. صنایع دستی ایران قدمتی چند صد ساله ندارند بلکه ریشه در هزاران سال و صدها فرهنگ و تمدن مختلف دارند که با وجود فراز و نشیب های مختلف و اهمیت های پر نوسانی که شاهان دوره های مختلف به آنها می دادند در نهایت در دوران صفویان به اوج خود رسیدند و تا به امروز جایگاه رفیع خود را در زمینه های گوناگون هنری حفظ کرده اند.صنایع دستی و ماشینی از هیچ لحاظی شبیه به هم نیستند حتی هنرهایی که به کمک ابزارآلات ماشینی هم ساخته می شوند ارزش بسیار پایینتری نسبت به صنایع دستی دارند چون در این نوع هنرهای دستی، ابزار و مواد اولیه کاملا بومی و متناسب با فرهنگ منطقه و تاریخچه هر هنر دارد.

تماس با واحد فروش: 09019277512

 

صنایع دستی اصفهان
صنایع دستی اصفهان

فروشگاه صنایع دستی اصفهان

ضمنا با اینکه صنایع دستی پردرآمد هستند اما از ابتدا تاکنون، اساتید سازنده ذوق و سلیقه و استعداد هنری خود را صرف تبادل کردن ارزش، فرهنگ، عقیده، باورها و رسوم و سنن خاص هر منطقه کرده اند تا به خوبی نماینده ویژگی های هویتی و تمدن هر استان یا منطقه ای از ایران باشند که در طی هزاران سال سینه به سینه منتقل شده اند.طبیعتا با ورود چنین صنایع دستی به داخل بازار داخلی و خارجی، وقتی مشتریان این نوع از هنرها مشاهده می کنند که لبریز از ارزش مادی و هنری بسیار بالا هستند، ترغیب به خرید آنها می شوند که انواعی از هنرهای صنایع دستی ایران در شهر و استان های مختلف پدید آمده اند.

خرید از فروشگاه

در واقع از مهمترین دلایل استقبال زیاد گردشگران و بازارهای خارجی نسبت به صنایع دستی اصفهان و سایر شهرهای ایران همین است که هیچ گونه تأثیر بدی از صنایع ماشینی نپذیرفته اند و اصالت خود را حفظ کرده اند و اگر مایل باشند بهترین نمونه از فرهنگ، باور و رسوم هر منطقه گردشگری ایران تهیه کنند، قطعا صنایع دستی آن در اولویت قرار دارد چرا که با قیمت بسیار مناسبی هم ارائه می گردند.

صنایع دستی اصفهان
صنایع دستی اصفهان

پرفروش ترین صنایع دستی اصفهان

در این قسمت قصد داریم به صنایع دستی استان های مختلف ایران اشاره کنیم که معروف ترین و شاخص ترین نمونه های آن هستند به همین دلیل از ذکر صنایع دستی که در اکثر استان های کشور مشترک است مثل خاتم کاری، میناکاری، فیروزه کوبی، معرق کاری و قلمکاری خودداری می کنیم و به نمونه های خاص و منحصر بفرد همان منطقه اشاره خواهیم داشت:

 1. صنایع دستی شیراز:
  گبه: از جمله صنایع دستی شیراز که ابتدا عشایر قشقایی و لر که در اطراف فارس سکونت داشتند آن را رواج دادند و امروزه از جنس پنبه یا پشم در بازارهای این شهر و در طرح های بسیار زیبای خشتی یا قابی شکل به فروش می رسند.
  – بوریا بافی: این هنر مخصوص شهر کازرون فارس است که در شیراز نیز با الیاف درختان خرما یا نی مرداب ساخته می شود و به عنوان زیرانداز یا پوشش استفاده می گردد.
  – شیشه گری: از جمله هنرهایی است که قدمت بسیار زیادی دارد که اصالت آن به شهر شیراز برمی گردد و نمونه های فاخر آن در موزه صنایع دستی موجود است.
 2. صنایع دستی کرمان:
  قالی بافی: در قالی بافی از طرح های بسیار خوش نقش و اصیل ایرانی مثل شاه عباسی، ترنجی، خوشه، برگ فرنگی و غیره استفاده می شود که جنس آن هم از پشم مرغوب و نخ پنبه ای است. این هنر از قدمت بسیار زیادی برخوردار است. قالی بافی مهمترین و ارزشمندترین صنایع دستی بافتنی محسوب می شود.
  پته دوزی: معروف ترین هنر صنایع دستی استان کرمان است که در واقع نوعی سوزن دوزی محسوب می شود که در آن نرخ های ابریشمی یا پشمی بر روی یک پارچه دیگر به نام عریض دوخته می شوند که این پارچه معمولا به رنگ های سبز، قرمز، مشکی، قهوه ای، عنابی و غیره موجود است. طرح اصیل پته دوزی به طرح پته ای (پته میری، پته جقه ای، پته بادامی، پته ترمه ای) معروف است. پس از آن بسته به مرغوبیت و اهمیت سفارش دوخت از طرح های حیوانات و لچک ترنجی استفاده می شود. معمولا به شکل جانماز، سجاده، رومیزی و غیره دوخته می شوند.
  شال بافی: به عقیده تاریخ نویسان قدمت شال بافی از قالی بافی هم بیشتر است که شال هایی به اندازه 3 در 4 متر دوخته می شدند و طرح و نقش لاکی، لاجوردی، شاخ گوزنی، زنگاری، احرامی و بوته ای اصالت بسیار زیادی دارند.
 3. صنایع دستی همدان:
  سفالگری: سفالگری از صنایع دستی بسیار مهم و قدیمی استان همدان محسوب می شود که قدمت آن به چندین هزار سال پیش باز می گردد که حتی چرخ کوزه گری هم وجود نداشته است. بهترین شهر همدان نیز در زمینه سفالگری، لالجین است که با هنر ابداعی و بی نظیر میناکاری روی سفال، شهرت داخلی و خارجی دارد.
  چرم سازی: چرم سازی نیز در همدان بسیار مشهور است و مرغوب ترین چرم کشور را تولید می کنند که حتی صادرات آن نیز فعال است. دباغ خانه آقایی از بین سه دباغ خانه سنگ شیر و قانتور یادگار روزگاران کهن این صنایع دستی ارزشمند است که هم اکنون نیز فعالیت دارد.
  صنایع دستی چوبی: کمتر کسی است که نام هنر خراطی و منبت کاری همدان را نشنیده باشد که مخصوصا در شهرستان های تویسرکان و جوکار ملایر مرغوبیت بسیار زیادی داشته و به شکل کاملا حرفه ای تولید می شوند به نحوی که هم اکنون حدود 4500 کارگاه منبت کاری فعال هستند و حدود 35 هزار نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم از آن درآمدزایی می کنند.
 4. صنایع دستی ایلام:
  گلیم نقش برجسته: از صنایع دستی استان ایلام که با وجود رونق یافتن در استان های اراک و کرمانشاه ولی اصالت آن به ایلام بر می گردد که زمینه از جنس گلیم ساده است ولی نقوش آن گره کامل است و در نتیجه زمینه را برجسته می کند.
  بافت سیاه چادر: اصالت و محل اصلی تولید این محصولات در بخش عشایرنشین ایلام است که از جنس موی بز ساخته می شوند و در گرما، هوا به خوبی از آن عبور می کند و در زمستان با بسته شدن منافذ فضای داخلی را گرم نگه می دارد.
  احرامی بافی: از صنایع دستی ایلام که به دلیل داشتن کیفیت بالا و قرارگیری شهر مهران به عنوان شهر مرزی، این نوع از محصولات به شکل کیف و سجاده فروش بسیار خوبی دارند. ماده اولیه ساخت این محصولات خامه پشمی رنگرزی شده است.
 5. صنایع دستی اصفهان:
  میناکاری: از جمله پرفروش ترین و معروف صنایع دستی کل ایران با صادرات بسیار گسترده، میناکاری است که قدمت آن از 5000 سال بیشتر است. این هنر بر روی زمینه هایی با جنس مسی، طلا، نقره و سفال نیز انجام می شود و در ساخت آن از طرح و نقوش بسیار اصیلی استفاده می گردد. انواع ظروف، هدایای تبلیغاتی و تندیس های آن به فروش می رسند. ابداع جدید میناکاری نیز شامل مس و پرداز و سفالگری روی مس می باشد.
  خاتم کاری: قطعا پس از میناکاری باید خاتم کاری اصفهان را نام برد که از مثلث های چوبی بسیار با کیفیت و زیبا با طرح موزاییکی ساخته می شود. انواع ظروف آن برای فروش وجود دارد و هنر مس و خاتم آن که به فرم مس و پرداز تولید می شود از ابداعات جدید این نوع از صنایع دستی اصفهان محسوب می گردد.
  قلمزنی: قلمزنی یا قلم زنی قدمتی به درازای تمدن بشری دارد که به شکل قلم زنی روی نقره شروع شد و سپس برای ظروف مسی و برنجی نیز رواج پیدا کرد. انواع ظروف آن به فروش می رسند و برترین طرح آن برجسته یا سه بعدی است.
  فیروزه کوبی: قدمت این هنر بسیار زیبا شاید نهایتا به 80 سال برسد و اصالت سنگ های فیروزه نیز به نیشابور در مشهد باز می گردد که به شهر فیروزه فام نیز شهرت دارد. اکثر جنس ظرف زمینه مسی است اما می توان بر روی ظروف برنجی، برنزی و ورشو نیز انجام داد. انواع ظروف مختلف آن تولید می گردند و از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است.
 6. صنایع دستی اردبیل:
  پلاس بافی: این نوع صنایع دستی در اردبیل بیشتر بین عشایر رواج بسیار زیادی دارد و شیوه تولید آن شبیه به گلیم بافی است. بیشتر از جنس پشم و نخ بوده و از آن محصولاتی مثل زیرانداز، خورجین و کیف می سازند.
  چنته بافی: از اصیل ترین صنایع دستی اردبیل است که از لحاظ بافت و مساحت به گلیم و جاجیم شباهت بسیار زیادی دارد و حتی از نظر برخی افراد، مواد اولیه مورد نیاز در چنته بافی با قالی و ورنی هم شباهت زیادی دارند.
  ورنی یا سوماک: در ساخت این دسته از صنایع دستی که به شکل خورجین، زیرانداز و رختخواب تولید می شوند، طرح و نقش فی البداهه و با الهام از طبیعت می باشد.
 7. صنایع دستی اهواز:
  عبا بافی: از جمله صنایع دستی اهواز که قدمت آن به بیش از 500 سال می رسد و شهرهای بهبهان، دزفول و سوسنگرد، کارگاه ها و مراکز حرفه ای عبا بافی را دارند. محصولات آن برای تابستان با نخ نازک و برای زمستان با نخ ضخیم بافته می شوند و رنگ های رایج آن خاکستری، مشکی و خرمایی است.
  کپوبافی: بخصوص در شهرستان دزفول شاهد مرغوب ترین نمونه های این نوع از صنایع دستی استان اهواز هستیم که آن را نوعی حصیربافی هم می دانند که البته شیوه بافت کاملا متفاوت است و از بافت فتیله ای استفاده می شود. محصولات آن به شکل سبد و جای نان، لوازم خیاطی و یا ظروف مسطح که برای تزئین داخلی استفاده می شوند تولید می گردد.
  – قلم نی: قدمت این هنر به مصر باستان باز می گردد که مهمترین ابزار خوشنویسی است و مرغوب ترین آن در شهر دزفول اهواز تولید می گردد.
صنایع دستی اصفهان
صنایع دستی اصفهان

صنایع دستی ارزان اصفهان

خرید صنایع دستی ایران به دلیل اینکه تماما کار دست هستند و زحمت و تلاش زیادی برای آنها صرف می شود و هر کدام پیام آور فرهنگ، تمدن و الهامات طبیعی به مردم آن منطقه است از ارزش مادی و هنری بسیار بالایی برخوردار است که صادرات آن نیز با استقبال بسیار خوبی روبرو شده است. سایت بازار هدیه در راستای تکریم صنایع دستی و اشتغال زایی در این زمینه، کارگاه های اختصاصی خودش را افتتاح کرده که در آن صدها نیروی کار و هنرمند خوش ذوق و با استعداد با نظارت اساتید برجسته به تولید صنایع دستی اصفهان مشغول هستند که با حذف افراد واسطه، قیمت نهایی محصولات را بسیار پایین آورده و کیفیت محصولات را تضمین می کند. با حمایت از صنایع دستی، گام بلندی در حفظ این میراث ارزشمند واشتغال زایی داخلی برداریم.

Summary
product image
Author Rating
1star1star1star1star1star
Aggregate Rating
no rating based on 0 votes
Brand Name
بازار هدیه
Product Name
صنایع دستی اصفهان و نقاط مختلف ایران

1 Comment

 1. بازتاب:میناکاری استاد اسماعیلی | خرید میناکاری مرتضی اسماعیلی {بشقاب و گلدان میناکاری} | بازار هدیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *