فهرست بستن

میناکاری چیست

میناکاری چیست

میناکاری چیست و چرا تا این اندازه مورد توجه قرار گرفته است؟

میناکاری چیست و چه کاربردهایی دارد؟ چگونه می توان این هنر ارزشمند ایرانی اسلامی را خریداری کرد؟ چرا هنر میناکاری یکی از بهترین صنایع دستی ایران و اصفهان، معرفی شده است؟این سوالات برای بسیاری از علاقه مندان به صنایع دستی مطرح می شود؛ البته پاسخ دادن به آنها، کمک زیادی برای انتخاب وسایل هنری و صنایع دستی خواهد کرد.مطمئناً شما نیز می خواهید مانند سایر عاشقان آثار هنری، برای خرید محصولات میناکاری شده اقدام کنید؛ شاید هم ترجیح می دهید ابتدا بدانید که “میناکاری چیست؟”. با مطالعه این مقاله، قطعاً شما نسبت به خرید این اثر هنر بی نظیر و منحصر به فرد، ارزشمند و زیبا علاقه مند می شوید ضمن آنکه اطلاعات خوبی درباره درباره هنر به دست آورید، بتوانید بهترین محصولات را از فروشگاه میناکاری خریداری کنید.

تماس با واحد فروش: 09019277512

میناکاری چیست
میناکاری چیست

 تاریخچه میناکاری

ایرانیان از زمان های قدیم در حوزه های مختلف هنری و تولید صنایع دستی ارزشمند که برای گردشگران خارجی نیز جذاب است، سرآمد و مشهور بوده اند. به قول شاعر: “هنر نزد ایرانیان است و بس.” ارزش صنایع دستی و هنری ایرانی به قدری است که فروشگاه های خارجی نیز مشابه آن را برای خرید و فروش، به نمایش می گذارند. یکی از این هنرهای زیبا، هنر میناکاری یا میناگری است که قدمت چندین هزار ساله دارد.اما واقعاً میناکاری چیست و چرا این مقدار، وسعت جغرافیایی پیدا کرده است؟ این هنر چگونه تولید می شود و قدمت آن چه قدر است؟ و چرا در بعضی آموزشگاه ها و کارگاه ها، به این هنر اصیل ایرانی – اسلامی می پردازند؟پاسخ به این سوالات، موضوع اصلی مقاله ما را تشکیل می دهد و به مخاطب کمک می کند که ضمن پاسخ به سوال ” میناکاری چیست؟” بتواند خرید مناسب از فروشگاه اینترنتی داشته باشد. در این مقاله، به موضوع مطرح شده از پایه، پاسخ داده می شود و مخاطب علاوه بر خرید این محصول، شوق فعالیت هنری در این حوزه پیدا می کند.

مهم ترین سرفصل هایی که در این مقاله مورد بحث قرار می گیرند به شرح زیر است:

  •  میناکاری چیست و از کجا آمده است؟
  • از هنر میناکاری در چه قسمت هایی استفاده می شود؟
  • انواع ظروف میناکاری شده شامل چه مواردی هستند؟
  • میناکاری چیست و چرا اینقدر پرمخاطب است؟
  • میناکاری چیست و چرا آن را به عنوان بهترین صنایع دستی اصفهان، معرفی کرده اند؟
  • میناکاری در اهواز چه جایگاهی دارد؟
  • چگونه یک اثر میناکاری تولید می شود؟

 

میناکاری چیست
میناکاری چیست

هنر میناکاری

اگر بخواهیم درباره اینکه میناکاری چیست، سخن بگوییم، تاریخ ایران باستان، آن را هنری با قدمت 5 هزار ساله و با اصل و نسب می داند که در دوره های سلجوقیان، ساسانیان، هخامنشیان، صفویان، قاجاریه و پهلوی نیز استفاده می شده است.مجسمه زئوس در یونان نیز آثاری از میناکاری در خود جای داده است و نشان می دهد این هنر، سرچشمه ای از اروپا نیز دارد. یک تاجر خلاق و باهوش نیز می تواند از همین موضوع برای توجیه مشتری خارجی و فروش محصول میناکاری شده به او، استفاده کند.هنر میناکاری گرچه در سالیان و قرن های قبل، صرفاً به عنوان بشقاب و سینی و موارد معمولی استفاده می شده و در دست مردم بوده است، اما در دوره ما و با گسترش تکنولوژی این صنعت و حرفه، به عنوان هنری مهم شناخته می شود که بسیار شکوفا شده و به آن توجه می شود. در بسیاری از بخش ها، از محصولات میناکاری شده مشاهده می کنیم که گاهی اوقات تبدیل به کالای لوکس و باکلاس نیز می شود. هم اکنون در کشور ما در شهر اصفهان و اهواز، این محصولات تولید می شوند.

میناکاری چیست و در چه قسمت هایی از آن استفاده می شود؟
شاید اینکه “میناکاری چیست؟”، ابتدا فقط یک سوال به نظر بیاید اما در عمل، استفاده های این هنر بسیار زیاد است. بسیاری از شرکت ها و سازمان ها برای درست کردن تندیس و تقدیر جشنواره از هنر میناکاری استفاده می کنند. همچنین هدایای تبلیغاتی جالبی را می توان با میناکاری تولید کرد؛ مخصوصاً مدیران در شرکت های معروف و معتبر برای آن هزینه می کنند تا به کارمندان و اعضای زیر مجموعه خود اهدا نمایند. استفاده جالب دیگر این محصول برای تبلیغات و بازاریابی است که به عنوان هدیه ای شیک در دست مدیران فروش دیده می شود.

میناکاری چیست
میناکاری چیست

ظروف میناکاری

اگر شما به یک هنرمند مراجعه کنید، می بینید که میناکار می تواند در بسیاری از وسایل، محصولی متفاوت خلق کند. کافی است فرد، این هنر را یاد بگیرد، سپس می تواند بر روی فلزاتی مانند مس، طلا و نقره، اثری هنری ایجاد کند که می تواند چشم هر بیننده ای را به خود خیره سازد.از آینه شمعدان عروس خانم ها گرفته تا بشقاب و فنجان چای خوری، سینی های رنگارنگ، میوه، شکلات و آجیل خوری عید، گلدان های زیبا، جعبه جواهر و زیورآلات که هرکدام هدیه های زیبایی برای یک خانم به شمار می آیند، همه و همه با هنر میناکاری تولید می شوند.همچنین می توانید عکس خانوادگی خود را در یک قاب عکس میناکاری شده بگذارید و نظر خانواده را بیشتر جلب نمایید.

میناکاری اصفهان چیست

آثار هنری هر شهر و کشوری یکی از دلایل گردشگری و مسافرت به آنجا حساب می شود. میناکاری جزو هنرهایی است که بسیار مورد توجه گردشگران قرار دارند؛ مخصوصاً وقتی مسافران به اصفهان مسافرت می کنند. دیدن صنایع دستی مختلف در میدان نقش جهان این سوال را در ذهن هر مخاطبی بر می انگیزد که میناکاری چیست؟؛ گردشگران با دیدن ظروف میناکاری شده تفاوت آن را با دیگر صنایع دستی کاملاً احساس می کنند.در حالت کلی هرگاه شما بتوانید کار تلفیقی از چند هنر ایجاد کنید، می توانید علاقه مندان زیادی جذب کنید. هنر میناکاری، تلفیقی از هنر ایرانی و اسلامی است و به همین دلیل، زیبایی بی نظیری دارد. یعنی به طور همزمان، علاقه مندان به طرح های اسلیمی و علاقه مندان به تاریخ ایران باستان را جذب می کند. میناکار با هنرمندی، از عناصر خاک و آتش، حماسه ای زیبا می آفرید و محصولی تولید می کند که چشم نواز و جذاب، جلوه می کند.رنگ لاجوردی یا آبی آسمانی یا همان فیروزه ای در هنرهای میناکاری با طرح گل و پیچک که برجسته کاری شده است، هر مشتاقی را جذب کرده و این سوال را در ذهن او ایجاد می کند که میناکاری چیست که تا این اندازه، زیبا و مسحور کننده است.

میناکاری چیست
میناکاری چیست

میناکاری در ذهن مشتریان

آرامش، گمشده بشریت است. اگر شما بتوانید با طرحی هنری، آرامش به مخاطب تان هدیه بدهید، او را جذب خود کرده اید. دیدن اثر میناکاری شده، تاثیر معنوی در فرد می گذارد، چرا که او را به یاد و خاطره مسجد با گنبدهای فیروزه ای می اندازد؛ به همین دلیل، طراحی آرامش بخشی دارد و آن را به اثری پرمخاطب تبدیل کرده است. در تعالیم اسلامی، مسجد و گنبد یعنی راز و نیاز با خدا و لحظاتی را با تفکر طی کردن و کسب آرامش از درگاه احدیت.
شاید، راز ایجاد شدن سوال “میناکاری چیست؟” در ذهن مشتری، همین موضوع باشد. مخاطب می خواهد به اصل و اساس این هنر پی ببرد و در صورتی که ارزشمندی آن را درک کند، بهتر توجیه خواهد شد.

میناکاری چیست و چرا آن را به عنوان بهترین صنایع دستی اصفهان، معرفی کرده اند؟
اصهفان، مهد هنر است و شهری سنتی مذهبی است که به دلیل داشتن آثار تاریخی و گردشگری بسیار، توریست ها را جذب می کند. انواع صنایع دستی هنری در این شهر به وفور یافت می شود.محصولات صنایع دستی اصفهان به دلیل آنکه به دست استادکار ماهر تولید می شوند، درجه یک هستند و مرغوبیت آن سبب می شود خوب، فروخته شوند؛ به همین جهت، رضایت و اعتماد مشتری جلب می گردد.وجود این هنر و دیده شدن آن توسط توریست خارجی با این پرسش همراه می شود که میناکاری چیست؟ و همین سبب می شود تا او بخواهد این محصول را خریداری کند و با خود، به همراه ببرد و حتی اقدام به فروش مجازی آن نماید.

میناکاری چیست
میناکاری چیست

میناکاری در اهواز

هنر میناکاری توسط اهوازی ها نیز تولید می شود. برخی از اقلیت های دینی در اهواز بر روی طلا، میناکاری انجام می دهند و هنرمندانه، جواهرات را تولید می کنند. لازم به ذکر است که میناکاری طلا کاری شده در سده های قبل، هم اکنون در موزه های اروپا به عنوان اثری باستانی نگه داری می شوند.

چگونه یک اثر هنری میناکاری تولید می شود؟
دانستن مراحل تولید محصول میناکاری شده، خالی از لطف نیست. برای ساخت اثر میناکاری شده، ابتدا ظرف مخصوص در شکل دلخواه مثلا فنجان، سینی، گلدان، قاب عکس، گلاب پاش و… ، انتخاب می شود؛ سپس رنگ ها و نقش ها روی آن ایجاد می گردد. مهم ترین مرحله میناکاری، لعاب کاری جهت شفاف سازی محصول انجام می شود که باید با دقت انجام گردد. این مرحله، 3 تا 4 مرتبه و تا ایجاد یک ظرف درخشان و مستحکم توسط حرارت و در کوره انجام می شود.سپس میناکار شروع به هنرنمایی می کند و از احساس خود کمک می گیرد و در ذهن خود، نقشی هنری خلق و سپس آن را روی ظرف پیاده می نماید. از طراحی اسلیمی و گل ختایی گرفته تا پیچک و گنبد و پنجره و یا گاهی تصاویر مینیاتوری که جذابیت بیشتری برای مشتری دارند. سپس در مرحله آخر ظرف وارد کوره می شود و با دمای بسیار بالایی، حرارت داده می شود تا رنگ های آن، ثابت و براق و دلنواز شود.محصولات میناکاری شده به طور اینترنتی به فروش می رسند و مشتری می تواند تمامی مدل ها را در فروشگاه اینترنتی مشاهده نماید.

 

بازار هدیه  bazarehediye.com

Summary
product image
Author Rating
1star1star1star1star1star
Aggregate Rating
5 based on 1 votes
Brand Name
بازار هدیه
Product Name
میناکاری چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *